Centrální mocnosti

Ústřední mocnosti (též Centrální mocnosti či Trojspolek, bulharsky Централни сили) - (Pro našeho Alex.Bulhar), byl blok mocností, existující od konce 19. století do konce první světové války. Původně zahrnoval mocnosti střední Evropy a Středomoří (Německo, Rakousko-Uhersko a Itálii), které se kvůli historickému vývoji a poloze nedostaly včas k založení a získání kolonií a musely se bez nich buď obejít, nebo se spokojit se „zbytky“. Později ze spolku odešla Itálie a naopak se přidala Osmanská říše a Bulharsko.

Během první světové války tvořily jeden z bloků, jejich protivníkem byla Trojdohoda. Po vítězství Dohody v první světové válce byly ústřední mocnosti podle mírových smluv nuceny nést odpovědnost za vypuknutí války.

Klikem zvětšete mapu
Dohoda a Ústřední mocnosti během 1. světové války
     Dohoda      Kolonie, dominia a teritoria Dohody a Dohodou okupovaná území      Ústřední mocnosti      Kolonie Ústředních mocností a okupovaná území      Neutrální země

Členy Ústředních mocností bylo Německé císařství, Rakousko-Uhersko, Osmanská říše (která se přidala v roce 1914) a Bulharsko (1915).  Původním členem bloku byla i Itálie, která však nakonec bojovala na straně Dohody (což naznačovalo její chování ještě před válkou, např. smlouvy s Francií), když u ní nakonec převážilo s rozsáhlými územními požadavky spojené přirozené nepřátelství vůči Rakousko-Uhersku a větší výhody jí poskytovalo spojenectví s Dohodou (Trojdohodou).

Klikem můžete zvětšit
„Spojené síly vedou k cíli.“ - dobová pohlednice ukazující vládce všech čtyř států Ústředních mocností