Následné dění

Všichni útočníci byli po činu zadrženi. Ti, kteří byli uvěznění pod rakousko-uherskou jurisdikcí, byli souzeni společně s komplici a členy konspirační sítě, pomocí které byly do Sarajeva doručeny zbraně použité při atentátu. Mehmedbašić byl sice uvězněn v Černé Hoře, bylo mu však později umožněno uprchnout do Srbska, kde se připojil k majoru Tankosićovi, v roce 1916 však byl na základě úplatku vydán úřadům a opět uvězněn.

Zanedlouho po atentátu vypukly v Sarajevu protisrbsky laděné pouliční nepokoje a musely být zklidněny za použití vojenské síly.

 

Sarajevský tribunál

 

Rakousko-uherské úřady stíhaly a uvěznily pachatele sarajevského atentátu (kromě Mehmedbasiće, který uprchl do Černé Hory a následně do Srbska) společně s agenty a pomocníky, kteří jim pomáhali s přípravou. Hlavním bodem obžaloby bylo vlastizrádné spiknutí, do kterého byly zapojeny i oficiální srbské kruhy. Sarajevský tribunál se konal od 12. do 23. října, konečné rozsudky byly vyneseny 28. října 1914. Plnoletí pachatelé, jimž hrozil trest smrti, se před tribunálem snažili vykreslit jako nevědomí spolupachatelé činu. Například Vaso Čubrilovič, který organizoval dodávky zbraní pro atentát, vypověděl: „Gavrilo Princip na mě velmi ostře pohlédl a prudce na mě vyjel slovy ,Jestli to chceš teda vědět, víš o našem plánu zavraždit dědice trůnu, takže buď zticha. Jestli nás podrazíš, bude to konec tebe i tvé rodiny.’“ 

Zvětšete si klikem
Lavice obžalovaných během Sarajevského procesu

 

Během výslechů Vaso Čubrilovič začal blíže popisovat svůj strach z fyzické likvidace, který ho měl přinutit ke spolupráci s Principem a Grebežem. Vaso Čubrilovič uvedl, že měl velký strach ze spikleneckých sil stojících za Principem a bál se o život své rodiny. Když byl dotázán, proč se odhodlal riskovat právní postih za svůj čin a nevyužil raději právní ochranu státu, odpověděl: „Měl jsem daleko větší strach z teroru než z práva.“

Bělehradští účastníci atentátu, jimž z důvodu nízkého věku nehrozil trest smrti, se účelově přiznávali a přizpůsobovali své výpovědi u soudu tak, aby jim byl udělen co nejmenší trest. Gavrilo Princip během křížového výslechu vypověděl: „Jsem jugoslávský nacionalista a věřím v myšlenku sjednocení všech jihoslovanských bratrů a vytvoření jejich samostatného, na Rakousku nezávislého státu.“ Když byl poté Gavrilo Princip dotázán na prostředky, jakými by toho chtěl dosáhnout, odpověděl: „Prostřednictvím teroru.“

Konečný verdikt zněl podle Albertiniho následovně: „Soud na základě vyšetřování shledává, že do tohoto zrůdného činu byla zapojena jak Narodna Odbrana, tak i vojenské kruhy Srbského království prostřednictvím tajných agentů.“

Tresty odnětí svobody, smrti a osvobozující rozsudky byly následující:

 

Jméno Fotografie Trest
Gavrilo Princip Gavrilo Princip

Trest - 20 let - během věznění zahynul na tuberkulózu,

 zemřel v Terezíně 28. dubna 1918 (ve věku 23 let)

Nedjelko Čabrinović Nedjelko Čabrinović

Trest - 20 let - během věznění zahynul na tuberkulózu,

 zemřel 23. ledna 1916 (ve věku 30 let)

Trifun Grabež Trifun Grabež Trest - 20 let
Vaso Čubrilović Vaso Čubrilović

Trest - 16 let
V době atentátu mu bylo teprve 17 let, a tak i přestože byl souzen,

nemohl nad ním být vynesen trest smrti.
zemřel v v Bělehradě 11. června 1990 (ve věku 93 let)

Cvjetko Popović Cvjetko Popović Trest - 13 let
Lazar Djukić   Trest - 10 let
Danilo Ilić Danilo Ilić Smrt oběšením(popraven 3. února 1915)
Veljko Čubrilović Veljko Čubrilović Smrt oběšením (popraven 3. února 1915)
Nedjo Kerović  

Smrt oběšením; trest zmírněn na 20 let odnětí svobody

na základě nařízení císaře František Josef I.

Mihaijlo Jovanović   Smrt oběšením (popraven 3. února 1915)
Jakov Milović  

Smrt oběšením; trest zmírněn na doživotní odnětí svobody

 na základě nařízení císaře František Josef I.

Mitar Kerović   Doživotí
Ivo Kranjcević   Trest - 10 let
Branko Zagorac   Trest - 3 roky
Marko Perin   Trest - 3 roky
Cvijan Stjepanović   Trest - 7 let
Devět dalších obžalovaných   osvobozeno

 

Před soudem vyjádřil obviněný Nedjelko Čabrinovič lítost nad spáchanými vraždami a následně po vynesení rozsudku obdržel dopis s odpuštěním od tří dětí, jejichž rodiče během atentátu zahynuli.  Gavrilo Prinicip a Nedjelko Čabrinovič během věznění zahynuli na tuberkulózu.  Spolupachatelé, jimž v době činu bylo méně než dvacet let, mohli podle tehdejších rakousko-uherských zákonů obdržet maximální trest ve výši 20 let. Gavrilo Princip se tak díky svému věku absolutnímu trestu vyhnul.

Dne 28. července 1914 vypovědělo Rakousko-Uhersko Srbsku válku a o den později začalo jeho podunajské loďstvo ostřelovat Bělehrad.

Vyhlášení války Německem  v roce 1914